Meet Our Staff

SCHOOL ORGANISATION AND STAFFING

Leadership Team

Headteacher                   Mrs Claire Smith  (Designated Safeguarding Lead)

         

Deputy Headteacher       Mrs Tammy Crompton (Deputy Designated Safeguarding Lead)

                   

Assistant HeadTeacher   Mrs Lesley Heron    (Deputy Designated Safeguarding Lead)

                             

Foundation Stage Team Team Leader Mrs Lesley Heron

 

Nursery Team

Nursery teacher             Mrs Lesley Heron,

 

Nursery Nurses              Mrs Nichola Stoker(HLTA)  / Mrs Andrea Brooks / Miss Rebecca Burnett / Mrs  Joanne

                               Ternent / Mrs Lynn Stoddart / Mrs Genene Jones

Reception Team

Teachers                      Mrs Nicola Stockley                  Class 9

                                      Miss Alex Earl                          Class 10

                                      Mrs Janelle Gray                      Class 11

                                      Miss Alice Fuller                       Class 12

Nursery Nurses          Mrs Marguerite Hughes /  Mrs Luisa Gibson /  Mrs Lorna Garrigan / Mrs Lynn Stoddart /

      Mrs Andrea Gordon

                                                                        

Year One Team          Teachers     

      Miss Laura Hern                        Class 5

                                     Mrs Barabra Johnson                Class 6

                                     Mrs Catherine Scott                  Class 7

                                     Mrs Lisa Gould                          Class 8               

Year Two Team         

Teachers                     Miss Cheryl Knox                       Class 1

                                     Mrs Sue Jackson                       Class 2

                                     Ms Glenda Herron                     Class 3

                                     Mrs Kara Alderson-Flood

                                     Mrs. L. Kyle                               Class 4

 

                                     Mrs Jane Boyd                          Music

                                     Ms Karen Ridley                        French

                                     Mrs Tammy Crompton              Challenge & Intervention

                                     Mrs Gillian Earl                         PPA – Reception /Y1. Maths Intervention      

                                     

HLTAs                         Mrs Gillian Routledge

                                     Mrs Nichola Stoker

 

Teaching Assistants     Chris Bowman/Chris Laws/Susan Wrightson/Linda Douglass/Eleanor Gray/Mandy Oley /Jacqui Stiles/Sam Ashman/Dawn Lindsay/Susan Roeves

 Office Staff                  Mrs Sue Lydon

                                     Mrs Jan Wilkinson

                                     Mrs Lynsey Gibson-Browne

 

Site Supervisor           Mr Danny Gray

Cook                            Mrs Karen Forster

Lunchtime Supervisor    Mrs Jackie Jukes

Lunchtime assistants     Mrs H. Davison, Mrs. T.Washniewski, Mrs S. Ruffell, Mrs. L. Jackson, Mrs. M. Rogers, Mrs. R. Scott, Mrs L Appleby, Mrs H Cervena, Mrs D Halliday, Miss K Lavelle, Mrs L. Lawson, Mrs. L. Pickering, Mrs H. Turnbull, Mrs S. Reynolds, Mrs J. Scott, Miss Ashleigh Gibson, Miss Stacey Spraggon, Miss A. McAnaney, Mrs. K. Copus

After School Club        Mrs S Ferries (manager), Mrs L Nisbett, Mrs L Jackson, Mrs M Oley, Mrs H Ashcroft, Mrs M. Rogers, Mrs A Gordon, Mrs S. Reynolds , Miss B Burnett, Mrs S. Ashman.

 Breakfast Club           Mrs. N Stoker (manager), Mrs A. Gordon, Mrs G. Routledge, Miss R. Burnett, Mrs J Jukes, Mrs C. Bowman, Mrs S. Ashman, Mrs L. Jackson, Mrs L. Appleby, Mrs T. Washniewski